"Per" Example Sentences
1. The restaurant charges $10 per person for the buffet.
2. Tickets to the concert cost $50 per ticket.
3. The hotel charges $150 per night for a standard room.
4. The speed limit on that road is 55 miles per hour.
5. Employees are paid $15 per hour for their work.
6. The insurance premium is $120 per month.
7. The website charges $5 per month for premium membership.
8. It takes approximately 3 minutes per page to read.
9. The recipe calls for 2 cups of flour per 3 cups of water.
10. Cars are parked two per space in the garage.
11. The tax rate is 10% per year on interest income.
12. The machines produce 100 widgets per hour.
13. The yield of the crop was 10 bushels per acre.
14. Our trainer recommended 10,000 steps per day for optimal health.
15. The instructions say to apply the solution twice per day.
16. The company's goal is to ship 500 orders per day.
17. Students are assigned 5 problems per chapter for their homework.
18. The electric bill averages $150 per month for the year.
19. The team scored an average of 30 points per game this season.
20. We make 20 sales per week on average.
21. They produce 1,000 units per day at the factory.
22. Sales increased 10% per year for the last 5 years.
23. The car gets 25 miles per gallon on average.
24. He worked on three clients' files per day.
25. There are 24 hours per day and 7 days per week.
26. The piano cost $3,000 per square foot to install.
27. The recipe calls for 2 teaspoons of salt per pound of meat.
28. The doctor recommended 2 pills per day for his high blood pressure.
29. The population density is 100 people per square kilometer.
30. They planted 100 trees per acre on the new farm.
31. The contract stipulated payment of $1,000 per month for services rendered.
32. Salaries increased by 3% per employee last year.
33. Profits increased by 5% per quarter this year.
34. The cereal box says to consume 1 1/4 cups of cereal per serving.
35. There are 5 letters per word on average in English.
36. The instructions say to apply the ointment 3 times per day.
37. The web design package costs $50 per page for creation.
38. The machine prints 30 sheets of paper per minute.
39. The tax deduction amounts to $5,000 per dependent.
40. Salaries increase by $1 per hour per year of experience at that company.
41. We have 3 clients per salesperson on average.
42. The invoices charge $10 per line item.
43. They planted 100 apple trees per acre of orchard.
44. The gym membership costs $50 per month.
45. The fee is $500 per permit issued by the city.
46. The doctor recommended taking the medicine 2 times per day.
47. The plane can carry 100 passengers per flight.
48. The royal family charges 10 rupees per tourist for palace admission.
49. The dentist charges $150 per teeth cleaning.
50. Costs increase by 5% per year due to inflation.
Common Phases
1. Employees earn $15
per hour.
2. We pay $2
per pound for apples.
3. There were 10 students
per classroom.
4. The meal costs $8
per person.
5. Orders are limited to 2 pizzas
per customer.
6. The lemonade stand charges 50 cents
per cup.
7. The dog food says to feed 1 cup
per 10 pounds of dog weight.
8. Admission is $5
per ticket.
9. The rent is $800
per month.
10. The recipe calls for 2 tablespoons of sugar
per cup of flour.
11. The package contains 6 straws
per pack.
12. The website charges $10
per month for premium membership.
13. Children under 12 are admitted free, and admission for adults is $6
per ticket.
14. The meal plan allows 14 meals
per week.
15. The tax rate is 7%
per transaction.
16. There were 50 pages
per chapter.
17. The medicine is dosed at 2 pills
per day.
18. The coupon provides $1 off
per purchase.
19. You receive 10 points
per dollar spent.
20. Plants require 1 gallon of water
per day.
21. We are allowed two guests
per member.
22. Tickets are sold at $20
per pair.
23. The shoes cost $60
per pair.
24. The ratio is 3 students
per teacher.
25. There are 120 miles
per gallon.
26. The interest rate is 4%
per annum.
27. Plans start at $10
per month.
28. We agreed on a price of $50
per hour.
29. The baker added 1 teaspoon salt
per loaf of bread.
30. There are four oxygen molecules
per carbon dioxide molecule.
31. Sedans are available for $50
per day.
32. Apples are priced at $1.50
per pound.
33. The orchard charged $15
per person for apple picking.
34. Instructions say to add 2 teaspoons
per cup of flour.
35. Applications are $10
per submission.
36. Weeds grow at a rate of 1 inch
per day.
37. The discount is 10%
per order.
38. Tickets cost $25
per person.
39. The printer yields 500 pages
per cartridge.
40. The new chairs cost $50 each or $35
per chair.
41. The maximum speed is 65 miles
per hour.
42. Batteries last 10 hours
per charge.
43. There is 1 bathroom
per 10 hotel rooms.
44. We earn 100 points
per dollar donated.
45. The doctor charges $150
per visit.
46. Pencils cost 50 cents
per pencil.
47. The cable bill is $80
per month.
48. Termites spread at a rate of 1 foot
per day.
49. The bake sale cookie price is $1
per cookie.
50. The hotel charges $10
per night for parking.
51. Expenses are estimated at $500
per month.
52. The store sells jeans for $29.99
per pair.
53. The café charges $5
per plate.
54. The berries are priced at $3
per pint.
55. There are four wheels
per vehicle.
56. Customers receive 1 point
per dollar spent.
57. The subscription costs $9.99
per month.
58. There are 120 teeth
per adult human.
59. I paid $20
per bottle for the wine.
60. The printer yields 800 pages
per toner cartridge.